Läkemedel som säljs i Sverige orsakar allvarlig miljöförstöring i Indien

ga av substanserna i våra vanligaste mediciner tillverkas i Indien och Kina. En del av dessa fabriker släpper ut stora mängder antibiotika och andra läkemedelsubstanser till miljön. Riskerna att utsläppen skapar resistenta bakterier är överhängande.

Forskare från Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet visar att Sverige är storkonsument av läkemedelssubstanser fån fabriker med otillräcklig rening av sitt avloppsvatten. Eftersom det är svårt att få reda på var läkemedelssubstanserna tillverkas och hur stora utsläppen är, är det idag omöjligt för konsumenterna att undvika att vara en del av denna miljöförstörning

Fynden presenteras i den medicinska tidskriften Regulatory Toxicology and Pharmacology, samtidigt som Nature idag uppmärksammar studien. Förra veckan skapade gruppens forskning stora rubriker i tidningar som New York Times, Washington Post och Times of India publicerade en längre nyhetsartikel skriven av den amerikanska nyhetsbyrån Associated Press.

– Tidigare trodde vi att läkemedel som hamnade i miljön främst kom från användandet av medicinerna och att substanserna spreds via avloppet. Nu vet vi att vissa fabriker som tillverkar substanser släpper ut mycket stora mängder aktiva substanser, säger docent Joakim Larsson, Sahlgrenska akademin, som är en av forskarna bakom studierna.

Spillvattnet från läkemedelsindustri i Indien är mycket giftigt

Joakim Larsson har själv besökt industriområdet utanför Hyderabad i Indien som är ett viktigt centrum för tillverkning av läkemedelssubstanser. Här har de svenska forskarna tagit prover av vatten som släpps ut från ett reningsverk som renar spillvatten från cirka 90 läkemedelsfabriker.

– Vi har tidigare visat att det ”renade” vattnet innehöll exceptionellt höga halter av olika läkemedelsubstanser, inklusive flera bredspektrumantibiotika. Till exempel uppskattade vi att verket under en dag släppte ut 45 kilo av antibiotikumet ciprofloxacin, vilket motsvarar fem gånger Sveriges dagsförbrukning, säger Joakim Larsson.

Så höga halter av antibiotika i det ”renade” vattnet är alarmerande eftersom det utgör en ökad risk för spridningen av resistenta bakterier. Det kan leda till att de antibiotika som fungerar i dag snabbare blir ineffektiva och inte klarar av morgondagens bakterier. Dessutom påverkas miljön lokalt. I en annan studie från Larssons forskargrupp, även den publicerad denna vecka i Environmental Toxicology and Chemistry, visar de att det ”renade” vattnet kraftigt hämmar tillväxten hos grodyngel även efter att det spätts ut 500 gånger.

Substanserna tillverkade i Hyderabad säljs i Sverige

Var de aktiva substanserna i ett läkemedel tillverkas är inte offentlig information, men Läkemedelsverket kan ge dispens för forskningsändamål. Forskarna analyserade data från Läkemedelsverket för alla 242 produkter på den svenska marknaden som innehöll någon av nio specifika substanser*. De fann att 123 produkter innehöll substanser från Indien och för 74 av produkterna, 31 procent, tillverkades den aktiva substansen av någon av de fabriker som skickar sitt avfallsvatten till det undersökta reningsverket utanför Hyderabad.

– Analysen visar klart och tydligt att många av de läkemedel som säljs i Sverige är tillverkade vid fabriker som skickar sitt spillvatten till ett reningsverk som inte renar vattnet tillräckligt, säger Joakim Larsson.

Vi är delansvariga

– Sverige, som har rykte om sig att ha en av världens strängaste miljölagstiftningar, liksom andra västländer har därför ett delat ansvar för de miljöproblem som tillverkningen av de mediciner vi konsumerar orsakar i till exempel Indien, säger Joakim Larsson.

Men för den enskilde konsumenten är det idag en omöjlig uppgift att veta om en substans i en medicin han eller hon behöver kan ha orsakat miljöproblem vid tillverkningen.

­- Det är därför viktigt att produktionskedjan blir transparent. Om konsumenter får möjlighet att välja läkemedelsprodukter som de vet produceras på ett miljövänligt sätt kan det stimulera tillverkare att bli mer miljövänliga, säger Joakim Larsson.

* De valda substanserna var: cetirizin, ciprofloxacin, citalopram, levofloxacin, losartan, metoprolol, norfloxacin, ofloxacin och ranitidine

Pressmeddelande från Sahlgrenska akademin 09-02-05

VOC_goteborgsreg-c-250pxl.jpg VOC_vastmanland250pxl-hoger.jpg





Yrkesutbildning

Undersköterska



Omvårdnadslyftet



Lärlingsutbildning

Ansökningsblankett





Tandsköterska




Kompetensutveckling inom vården

Kulturkompetens



-om kulturellt värde i vardagen


Kost & nutrition


Ökad kunskap om måltids- och näringsfrågor inom äldreomsorgen.

Munvård

En viktig del i omsorgsarbetet

Lex Sarah & Maria

Ansvar i vårdarbetet - vilka händelser skall anmälas?

Vårdhygien

God vårdhygien hindrar uppkomsten av infektioner och smittspridning.

Äldrepsykiatri

Kunskap om psykiska sjukdomar behövs i arbetet med äldre

Validering

Vilken kompetens har medarbetaren och vilken kompetens behöver verksamheten.



Läs mer